Jäseme proteesi hooldamine

Selleks et proteesi osad säiliksid ja töötaksid võimalikult kaua korrektselt, vajavad nad asjakohast hooldust.

Protees on tehislik abivahend, mida kasutatakse puuduoleva kehaosa asendamiseks. Jäseme proteesi osad on väline kõvahülss, liner (pehme silikoonhülss) ning vastavalt süsteemile ka pehme (painduv) sisehülssja silikoonistkäis.

 • Proteesi kandmiseks mõeldud sokke peab regulaarselt pesema, lubatud on ka masinpesu. Villaste sokkide puhul eelistage käsipesu. Masinpesul valige õrn programm. Ärge kasutage kuuma vett ega kuivatage neid kuivatis, sest sokid võivad kokku tõmbuda.
 • Linef\puhastamiseks keerake see pahupidi. Kasutades vett ja tundlikule nahale mõeldud seepi, pühkige silikoonhülssi ülevalt alla, et eemaldada vanad naharakud ja higi. Loputage põhjalikult jooksva vee all. Kuivatage käterätiga õrnalt vajutades ning taastage hülsi normaalne asend. Ärge jätke sisehülssi pahupidi kuivama, kuna alumises otsas olev geel venib välja. Kord nädalas pärast sisehülsi pesemist seebi ja veega tilgutage sinna sisse pisut beebiõli (ärge kasutage toiduõli) ning määrige see ühtlaselt laiali. Korralikult pestud hülss aitab vältida naha ärritust, löövet ja nakkust. Enne sisehülsi pealepanekut veenduge, et see on täielikult kuiv. Märg hülss ei jää püsima, võib tekitada nahaprobleeme ning takistada hülsisisese vaakumi tekkimist.
 • Proteesi fikseerimiseks mõeldud reie tugivööd tuleb regulaarselt puhastada. Peske seda 40-kraadises vees, masinpesu korral kasutage pesuvõrku. Enne pesumasinasse panemist sulgege hoolikalt takjakinnitused. Ärge kasutage kuivatamiseks kuivatitega tsentrifuugi.
 • Kui proteesi osaks on silikoonist käis, tuleb see rullida puhastamiseks pahupidi (nii etsilikoon jääb väljapoole). Seejärel peske see tundlikule nahale mõeldud seebi ja veega puhtaks. Juhul kui on tekkinud nahakahjustus, võib proteesimeister paluda kahjustuse kohal nakkuse vältimiseks puhastada silikoonist kaist alkoholilahusega. Pärast pesemist tuleb käis kuivatada käterätiga õrnalt vajutades ning taastada silikoonist käise normaalne asend.
 • Nii pehme (fleksibiilse) sisehülsi kui ka kõva välishülsi puhastamisel kasutage pühkimiseks niisket riiet või majapidamispaberit. Suurem tolm ja praht tuleb proteesi osadelt eemaldada.
 • Protees on mehaaniline seade. Kui ilmneb midagi ebatavalist (nähtav, funktsionaalne, kuuldav defekt), võtke ühendust oma proteesimeistriga (tel 606 7878). Ärge kohendage ise proteesi kruvide, liigendite või muude osade asetust, vaid pöörduge alati kohe proteesi meistri poole. Protees on valmistatud kasutamiseks tavatingimustes. See tähendab, et seda ei tohi kasutada
  • vees (kui pole tegemist spetsiaalse veekindla proteesiga);
  • tegevuste korral, kus tuleb rakendada suurt jõudu;
  • kemikaalidega keskkonnas, kus proteesi osad võivad saada kahjustusi.

  Oluline on, et külastaksite oma proteesimeistrit vähemalt iga kaheteistkümne kuu tagant, et veenduda proteesi heas seisukorras, sujuvas toimimises ja Teie vajadustele vastavuses.

  Koostanud: AS Ida-Tallinna Keskhaigla, Ravi 18, Tallinn

  Infotelefon: 666 1900

  Infoleht on võetud Ida-Tallinna Keskhaigla kodulehelt 31. mail 2016. Vaata värskendusi siit.

   

   

Äripäev
31. May 2016, 11:37

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi