Emakasisese rasestumisvastase vahendi ehk spiraali paigaldamine

Spiraal on T-kujuline vahend, mis asetatakse raseduse vältimiseks emakasse. Emakasisene rasestumisvastane vahend sisaldab kas vaske, hõbedaühendit või kollaskeha hormooni.

Metalli sisaldav emakasisene rasestumisvastane vahend (ESV) hoiab ära viljastumise, kuna mõjutab sperma ja munaraku liikuvust. Samuti vähendab see sperma võimet viljastada munarakku. Hormooni sisaldav ESV pidurdab emaka limaskesta kasvamist ja vähendab menstruatsioonivere hulka. Sellepärast on seda soovitatav kasutada naistel, kelle menstruatsioonid on vererohked.

Kellele vahend sobib?

ESV sobib naistele, kes soovivad pikka aega hoiduda rasestumisest, kuid kes mingil põhjusel ei tohi või ei taha kasutada rasestumisvastaseid tablette. ESV sobib ka imetavale emale, kuna emakasisene spiraal ei mõjuta rinnapiima hulka ega kvaliteeti. ESV-d ei soovitata sünnitamata naistele esmase rasestumisvastase vahendina.

ESVga on rasestumise tõenäosus alla 1% aastas. Kui olete rasestunud ja soovite rasedust säilitada, tuleb arstiga nõu pidada ESV eemaldamise asjus. Väga harva, ühel naisel tuhande kohta viie aasta jooksul, on võimalik emakavälise raseduse tekkimine.

ESV rasestumisvastane toime kestab viis aastat ja avaldub kohe pärast paigaldamist. ESV eemaldamise järel taastub naise viljastumisvõime ruttu, rasestuda võib järgmise menstruatsioonitsükli jooksul.

ESV paigaldamine

Enne ESV paigaldamist on vajalik teha Pap-uuring, kui seda pole tehtud viimase aasta jooksul. ESV paigaldab naistearst, paigaldamine võtab aega mõne minuti. Protseduuri ajal võite tunda ebamugavustunnet, vähest valu. Valu leevendamiseks kasutatakse paigaldamise ajal lokaalseid valuvaigisteid. ESVd võib paigaldada igal ajal menstruatsioonitsükli jooksul, parim aeg paigaldamiseks on menstruatsiooni aeg. Peab olema kindel, et naine ei ole ESV paigaldamise hetkel rase.

Sünnitusjärgselt on võimalik ESV paigaldada alates 4-6 nädalat peale sünnitust. Pärast aborti võib ESV paigaldada kohe.

Pärast paigaldamist

Pärast ESV paigaldamist võib lühikest aega esineda alakõhuvalu. Valu leevendamiseks kasutage apteegis käsimüügis olevaid valuvaigisteid. Paari päeva jooksul pärast vahendi paigaldamist ärge olge vahekorras. Esimestel kuudel pärast ESV paigaldamist võib menstruatsioon olla tavalisest vererohkem ja kesta kauem.

Tampoonide kasutamisel olge ettevaatlik, et te tampooni eemaldamisel ei tõmbaks vahendit paigast. Pärast igat menstruatsiooni saab ESV eemaldusniitide olemasolu kontrollida sõrmede abil.

ESV võib jääda emakasse kuni viieks aastaks. ESV kasutamise ajal käige tavapäraselt naistearsti juures kontrollis.

Võimalikud tüsistused

Võimalikeks ESV kasutamise tüsistusteks on sisemiste suguelundite põletik, spiraali väljumine, rasestumine, kehvveresus. Haruldase tüsistusena (1:1000) on võimalik emaka mulgustumine (perforatsioon) protseduuri ajal ja ESV sattumine kõhuõõnde. Siis on vaja ESV eemaldada operatsiooni teel.

Pöörduge naistearsti poole, kui Teil tekib püsiv alakõhuvalu, valu suguühtel, ebatavaline veritsus või voolus tupest. Samuti juhul, kui ESV eemaldusniite ei ole sõrmedega tunda või kui menstruatsioon hilineb.

Küsimuste korral ning lisateabe saamiseks pöörduge palun oma raviarsti poole.

Koostanud: AS Ida-Tallinna Keskhaigla, Ravi 18, Tallinn

Infotelefon: 666 1900

Infoleht on võetud Ida-Tallinna Keskhaigla kodulehelt 17. mail 2016.

Vaata uuendusi ja värskendusi siit.

 

Äripäev
30. May 2016, 11:04

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi