Hüdrotseele eemaldamise operatsioon

Hüdrotseele on kosmeetiline probleem, kus vedelik koguneb munandikotis ühe või mõlema munandi ümber. Kirurgilise raviga on võimalik taastada normaalne munandikoti anatoomia.

Mis on hüdrotseele?

Hüdrotseele on vedeliku kogunemine munandikotis ehk skrootumis ühe või mõlema munandi ehk testise ümber. Hüdrotseele ei ole valulik, kuid põhjustab ebamugavustunnet ning on nn kosmeetiline probleem.

Hüdrotseele võib olla kaasasündinud (esineb ~6% vastsündinud poistest) või omandatud ehk elu jooksul tekkinud. Omandatud hüdrotseelet võib põhjustada munandi- või munandimanuse põletik, samuti munandi trauma.

Ravivõimalused

Kui hüdrotseele ei põhjusta ebamugavustunnet ega muid sümptomeid, piisab patsiendi jälgimisest.

Vedeliku eemaldamine ehk punkteerimine – vedelik eemaldatakse munandikotist punkteerimisnõela abil. Punktsiooni järgselt koguneb vedelik mõne aja pärast uuesti.
Kirurgilise raviga on võimalik taastada normaalne munandikoti anatoomia. Operatsioon kestab 45–60 min ja teostatakse üldnarkoosis. Munandikoti piirkonda tehakse nahalõige ning eemaldatakse vedelik ja hüdrotseele-kott. Haav õmmeldakse kinni isesulanduva niidiga. Mõnikord jäetakse haava dreen, mille eemaldamiseks pöörduge järgmisel päeval uroloogiapolikliinikusse.

Kuidas valmistuda operatsiooniks?

Operatsioonieelselt on oluline tervisliku seisundi hindamine. Pöörduge uroloogi vastuvõtule, kes vaatab Teid üle ning otsustab, kas operatsioon on näidustatud. Seejärel tehakse vajalikud analüüsid ning teostatakse arsti määratud uuringud.

Anesteesia tegemisele eelneb alati vestlus anestesioloogiga – kui Teil on lisaküsimusi seoses anesteesiaga, siis esitage need julgelt vestluse ajal!

Teile antakse täitmiseks küsitlusleht, kuhu peate märkima võimalikult täpselt ja põhjalikult andmed oma tervisliku seisundi kohta, varem põetud ja praegused haigused, hiljuti kasutatud ja praegu kasutatavad ravimid, ülitundlikkuse ravimite suhtes, varasemad operatsioonid ning harjumused (sportimine, suitsetamine, alkoholi tarvitamine jm).

Teavitage kindlasti anestesioloogi sellest, kui Teil on varem esinenud probleeme või tüsistusi seoses anesteesiaga.

Operatsioonieelse päeva õhtul sööge kergesti seeditavat toitu ja jooge rohkelt vedelikku. Ärge tarvitage alkoholi!

Manustage ainult neid ravimeid, mis on eelnevalt raviarsti või anestesioloogiga kokku lepitud. Krooniliste haiguste ravimid võtke haiglasse kaasa.

Nädal enne operatsiooni vältige aspiriini ja muid verd vedeldavaid ravimeid!

Operatsiooni päeval

• 6 tundi enne operatsiooni ei tohi juua piimatooteid ja viljalihaga mahla, süüa, närida närimiskummi ega suitsetada! 4 tundi enne operatsiooni ei tohi juua ka vett! Kui olete hiljem söönud või joonud, võib mao sisu narkoosi ajal hingamisteedesse sattuda ja eluohtlikke tüsistusi põhjustada ning Teie tervise huvides tuleb operatsioon edasi lükata või ära jätta.
• Hommikul peske ennast duši all. Hambaid pestes ärge neelake vett alla!
• Vajadusel võtke sisse anestesioloogi poolt lubatud või määratud ravim(id) minimaalse koguse veega.
• Tulge haigla registratuuri saatekirjal märgitud ajal.
• Enne operatsiooni peate allkirjastama nõusoleku operatsiooni ja anesteesia läbiviimiseks.
• Enne operatsioonile minekut tuleb ümber riietuda operatsiooniriietusse, mis antakse haiglas.
• Võtke ära ja andke osakonnas õe kätte ehted ja rõngad/ needid; prillid ja/ või kontaktläätsed ning lahtised hambaproteesid.
• Käige enne operatsioonile minekut WCs!
• Vajadusel võtke operatsioonituppa kaasa kuuldeaparaat ja/ või astmainhalaator(id).
• Vahetult enne operatsiooni raseeritakse opereeritav kehapiirkond. Raseerimine peab infektsiooniohu vältimiseks toimuma vahetult enne operatsiooni, seda ei tohi teha eelnevalt kodus.
Operatsioonijärgne periood
• Narkoosijärgselt võib Teil esineda pearinglust ja iiveldust.
• Haavavalu korral paluge valuvaigisteid. Valu kestus ja intensiivsus on erinev, reeglina taandub valu teiseks operatsioonijärgseks nädalaks. Tavaliselt piisab käsimüügis olevatest valuvaigistitest, et saada valu kontrolli alla.
• Koju lubatakse üldjuhul samal päeval, kui raviarst ega anestesioloog ei otsusta teisiti.

NB! Häiritud reaktsioonivõime tõttu ei tohi Te 24 tundi pärast anesteesiat juhtida autot ega töötada seadmetega. Ohutuks kojujõudmiseks kutsuge endale keegi vastu.

Infolehe koostaja: SA Põhja-Eesti Regionaalhaigla 
J. Sütiste tee 19 
Infotelefon 617 1300 
www.regionaalhaigla.ee

Infomaterjal on võetud Regionaalhaigla kodulehelt 19. mail 2016. Vaadake täiendusi SIIT.

Äripäev
26. May 2016, 12:04

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi