Ravisukkade kasutamine

Ravisukad, -põlvikud ja -sukkpüksid vähendavad ja leevendavad jalavaevusi nagu tursed, jalgade valulikkus, halb vereringe jalgades. Tugisukad peavad olema täpselt parajad: surve jalgadele peab olema tuntav, kuid sukad ei tohi pigistada.

Millal valida ravisukad, põlvikud, sukkpüksid?

Ravisukad, -põlvikud ja -sukkpüksid vähendavad ja leevendavad jalavaevusi. Kompressioonsukatooted, mis vähendavad verepaisu veenides, mõjuvad leevendavalt tursete ja jalgade valulikkuse korral ning parandavad oluliselt jalgade vereringet. Vastavalt surveastmele eristatakse profülaktilisi sukki (näiteks Gilofa, Scudotex, Scudovaris jt) ja meditsiinilisi ravisukki (näiteks Memory, Lastofa, Max jt).

Meditsiinilised ravisukkpüksid, -sukad ja -põlvikud jaotatakse kompressiooniklassideks (ELi standard, kvaliteetsetel sukkadel pakendile märgitud). Meditsiinilised sukad parandavad venoosset hemodünaamikat ja vähendavad veenilaienditest põhjustatud vaevuste teket.

Ravisukad on oma olemuselt ravitoetava toimega ja venoosset vereringet soodustavad.

Sukkpükste surve on tugevam pahkluu piirkonnas ja väiksem reieosal. See aitab suunata verd südame poole ja hoiab ära vere kogunemise jalgade veenidesse. Tugisukad peavad olema täpselt parajad. Surve jalgadele peab olema tuntav, kuid sukad ei tohi pigistada.

Ravisukkade olemus ja kasutamine

Ravisukkasid määratakse rõhu järgi (mmHG). DEN näitab suka niidi omadust (venivus, paksus jne).

Sukkade valiku tegemine

Sukkade valiku tegemiseks peab olema võimalus vaadata näidiseid või kataloogi. Selleks, et patsient saaks endale õige suurusega ravisukad, tuleb ära mõõta tema pahkluu ja reie ümbermõõt. Reisipõlvik mõõdetakse jalanumbri järgi.

Rõhud jaotatakse

Kerge surve (7-9 mmHg)  Keskmine surve (15-18 mmHg)  Keskmine kuni tugev surve (19-22 mmHg)  Tugev surve (20-30 mmHg)  Väga tugev surve (25-30 mmHg)  Reisipõlvikud (12-15 mmHg)  Antitrombootilised meditsiinilised sukad ja põlvikud (18-24 mmHg)

Kerge surve (7-9 mmHg)  Soovitatakse kanda esimeste väsimus- ja pakitsussümptomite ilmnemisel.  Kerge surve toetab jalgu ja hoiab ära jalgade väsimuse ja tursed. Sobivad kõigile, kellel on perekondlik eelsoodumus veenihaiguste tekkeks, ülekaal, pikka istumist või seismist nõudev tööviis.

Keskmine surve 15-18 mmHg  Sobivad, kui jalad väsivad ja on turses või kui ilmuvad esimesed veenilaiendid.  Sellised vereringehäired võivad esineda rasedatel. Ennetamaks probleemide teket on rasedatel soovitav kanda ravisukki alates teisest trimestrist.

Keskmine kuni tugev surve 19-22 mmHg  Soovitatakse venoosse puudulikkuse, kroonilise varikoosi ja tursete puhul.  Sobib pindmise tromboflebiidi korral ja operatsioonijärgseks perioodiks.

Tugev surve 20-30 mmHg  Kantakse arsti ettekirjutusel. Kasutatakse süvaveenitromboosi puhul, et pidurdada postrombootilise sündroomi teket. Soovitatav kandmise aeg vähemalt 2 aastat. Neid sukki ei müüda laiatarbekaubana, vaid spetsiaalsetes tervisekauplustes.

Väga tugev surve 25-40 mmHg  Kantakse arsti ettekirjutusel.  On näidustatud süvaveenitromboosi, tugeva venoosse puudulikkuse, kroonilise varikoosi ja tursete puhul. Sobivad ka jalatraumade ja luumurdude puhul.

Antitrombootilised meditsiinilised sukad 18-24 mmHg  Soovitatakse tromboflebiidi vältimiseks kirurgiliste operatsioonide ajal ja järgselt ning patsientidele, kes on pikal voodirežiimil.

Reisipõlvikud 12-15 mmHg  On mõeldud inimestele, kes oma töö või elustiili pärast on sunnitud tihti auto, rongi, bussi või lennukiga sõitma.  Erineva elastsusega niitidest kootud ravisukad võimaldavad pidevat ja tulemuslikku mikromasaaži jalgadele, leevendades raskus ja väsimustunnet.

Ravisukkade paigaldamist vaadake SIIT.

Koostaja: Sisehaiguste kliinik, I sisehaiguste osakonna vanemõde Eha Valk

Pärnu Haigla, Ristiku 1, Pärnu
Infotelefon: 447 3101 www.ph.ee

Infoleht on võetud Pärnu Haigla kodulehelt 20. mail 2016. Vaata värskendusi siit.

 

Äripäev
24. May 2016, 13:55

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi