Epikutaantestid

Epikutaantestid on meetod kontaktallergia diagnoosimiseks. Teste tehakse, kui on kahtlus, et inimese nahahaigus on seotud teda ümbritsevast keskkonnast pärit keemiliste ainetega.

Epikutaantestiga kontrollitakse Teie naha reaktsiooni kõige levinumate kemikaalide suhtes. Kui Te arvate, et Teie probleem on süvenenud seoses mingi konkreetse aine, toote või ravimiga, siis võtke testidele tulles kindlasti kaasa vastav pakend või infoleht koostisosade loeteluga.

Testi ajal

Testi käigus kinnitatakse Teie seljale plaastriga spetsiaalne allergeen, mis põhjustab allergiliseks muutunutel kontaktkohal põletikureaktsiooni. Plaastrid allergeenidega jäetakse nahale 48 tunniks. Sel ajal ei tohi selga märjaks teha ega tegeleda füüsilist pingutust nõudva tegevusega.

Plaastrite kohas võib tekkida sügelus, kuid naha sügamine on rangelt keelatud. Kui sügelus muutub väljakannatamatuks, pöörduge teste läbiviiva arsti poole.

48 tunni möödudes testplaastrid eemaldatakse ja tehakse esmakordne tulemuse hindamine. Kontakti kohad nahal märgistatakse ning neid hinnatakse teistkordselt 24 või 48 tunni möödudes. Vahepealsel ajal ei tohi selga märjaks teha ega sügada.

Võimalikud kõrvaltoimed

Allergiliselt reageerinud aladel võivad tekkida villid, väga harva ka armid.

Vastunäidustused

Teste ei tohi teha, kui Te  - saate süsteemset ravi glükokortikoididega (nt Prednisoloni või Medroli tabletid või süstid) või kasutate glükokortikoidsalvi oma seljal;  - olete viimase 2 nädala jooksul selga päevitanud.

Palun öelge arstile, kui Te olete rase või toidate last rinnaga.

Kui Teil on küsimusi, siis pöörduge teste läbi viiva arsti või õe poole.

Infolehe koostaja: SA Põhja-Eesti Regionaalhaigla 
J. Sütiste tee 19 
Infotelefon 617 1300 
www.regionaalhaigla.ee

Infomaterjal on võetud Regionaalhaigla kodulehelt 19. mail 2016. Vaadake täiendusi SIIT.

 

 

 

Äripäev
24. May 2016, 15:14

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi