Viiruslikud tüükad

Soolatüügas (verruca) kannal.
Soolatüügas (verruca) kannal.Foto:
Tüükad on healoomulised kasvajalised moodustised. Neid esineb nii nahal kui kaa limaskestadel ning need võivad kanduda ühelt kehapiirkonnalt teisele, aga ka inimeselt inimesele.

Et tüükad ei leviks, tuleb neid ravida.

Tüükaid põhjustab inimese papilloomiviiruse ehk HPV, mille alatüüpe on teada rohkem kui 70. Need infektsioonid on levinud üle kogu maailma, kuid viiruse ainukeseks reservuaariks on inimene.

Tüükad esinevad igas vanuses. Umbes 10% lastel ja noorukitel esineb kord elus viiruslikke tüükaid. Koolilapsed põevad sagedamini harilikke tüükaid (nn soolatüükad). Soolatüükaid võib esineda labakätel, sõrmedel, varvastel, lastel ka näol, huultel ja põlvedel. Jalataldade tüükad kasvavad mehhaanilise surve tõttu tavaliselt sissepoole ja on nahapinnaga ühes tasapinnas. Haigestumine on kõrgeim vanuses 10-16-aastat. Genitaaltüükaid täheldatakse enamasti noortel seksuaalselt aktiivsetel inimestel (20-24-aastased).

Ravimata jätmisel võivad enamus tüükaid taanduda aja jooksul iseenesest. Umbes 30% tüükaid võivad kaduda 6 kuuga, 66% 2 aastaga, 75% 3 aastaga.

Kuidas nakatutakse?

Viiruse ülekanne toimub otsese (inimeselt inimesele) või kaudse kontakti teel (käterätid, esemed, pinnad jt). Nahk võib nakatuda saunades ja ujulates. Tüükaid võib edasi kanda ka juba olemasolevatelt kolletelt, näiteks sõrmeküünte närimisel või habeme ajamisel. Genitaaltüükad täiskasvanutel kanduvad reeglina edasi seksuaalsel teel.

Tüügaste peiteperiood on 4-12 nädalat, kuid nad ei pruugi mõnikord ilmneda enne 18 kuud. Nakatumist soodustavad väikesed nahavigastused (sh lastel küünte närimine) ja haudumus.

Mõned inimesed nakatuvad tüügastesse kergemini. Samuti on vastuvõtlikumad nõrgenenud immuunsüsteemiga inimesed.

Millised tüükad välja näevad?

Viiruslike tüügaste erinevaid variante on palju. Enamasti on nad konarlikud ebatasase tiheda pinnaga käsnjad moodustised, mille keskosas võib näha väikseid musti täppe – tromboseerunud väikesi veresooni.

1. Harilikud tüükad ehk nn soolatüükad esinevad kõige sagedamini, umbes 70% juhtudel. Kolded paiknevad sagedamini labakätel, sõrmedel, varvastel. Need esinevad nii üksikult kui ka grupeeritult.

2. Jalataldade tüükad paiknevad enamasti üksikutena ja on sageli valulikud. Nad kasvavad mehhaanilise surve tõttu sissepoole, olles ümbritseva nahaga suhteliselt tasapinnalised. Tallaalused tüükad võivad olla väga visad ja alluvad ravile raskesti.

3. Et tüükad ei leviks, tuleb neid ravida.

võivad esineda nii kätel kui jalgadel, moodustades suuri, kuni mitme cm läbimõõduga laatunud koldeid. Tavaliselt nad ei kao iseenesest ja alluvad ravile raskemalt.

4. Lamedad tüükad on 2-5 mm suurusega, madalad sileda pehme pinnaga, roosakad või hallikaspruunid ning nahaga suhteliselt tasapinnalised. Enamasti leidub neid arvukalt näol, kuid ka käeselgadel, õlavartel ja alajäsemetel. Tüükad võivad paikneda juttidena, mis viitab viiruse levikule kriimustuste või kratsimise kohtadel. Mõnikord, kui kolded on pruunikad, võivad nad segi minna päikeselaikude või tedretähnidena.

5. Küüneümbruse tüükad kasvavad küünevallidel ja küüneplaadi all, kahjustades ka küüneplaati.

6. Filiformsed tüükad on pehmed näsalised moodustised mis esinevad sagedamini näol, kaelal ja kehavoltides.

7. Limaskesta tüükad võivad esineda huultel, nina limaskestal ning isegi põskede sisekülgedel. 

Kas soolatüükaid tuleb ravida?

Soolatüükaid tekitab papilloomiviirus, mis on väga nakkava iseloomuga ja võivad kanduda kiirelt ühelt kehapiirkonnalt teisele või Teie lähedastele ning tuttavatele. Soovitatav on tüükaid ravida just nende nakkusohtlikkuse tõttu.

Ravimeetodi valik sõltub tüügaste vormist, asukohast, patsiendi vanusest, haiguse kestusest ja ulatusest. Oluline on kannatlikkus, järjekindel ravi ja organismi enda vastupanuvõime suurendamine viirustele.

Viiruslike tüügaste ravi

Soovitatav on ravida tüükaid, mis laienevad või levivad kiirelt või mis on püsinud üle kahe aasta. Ravimeetodi valik sõltub tüügaste vormist, asukohast, patsiendi vanusest, haiguse kestusest ja ulatusest. Oluline on kannatlikkus, järjekindel ravi ning organismi enda vastupanuvõime tõstmine viirustele.

Salitsüülhape (vedeliku või plaastri kujul) on esialgne paikne preparaat, mida patsient saab tüügaste raviks kodus ise kasutada. Eelkõige on näidustuseks jalatalla tüükad ja harilikud tüükad. Salitsüülhapet ei panda näole ega limaskestadele. Et saada häid tulemusi, peab hapet tüügastele määrima iga päev kuu aja jooksul ning seetõttu võib ravi ebaõnnestuda just ravikordade unustamise tõttu. Plaaster võib olla vähem ärritav kui lahus.

Kui põete diabeeti või teie verevarustus on kehv, tuleb enne salitsüülhappe kasutamist konsulteerida arstiga.

Isegi kui tüükad ei kao täielikult, muutuvad nad väiksemaks ja tundlikumaks teistele ravimeetoditele (nt külmutamisele). Kui tüükad ei kao kaks kuud kestnud ravi järgselt, tuleb kaaluda tugevamat (külmutamist) või teist tüüpi ravi.

Kuidas salitsüülhappega tooteid kasutada?
Peske ravitav piirkond: leotage 10-15 min soojas vees ja kuivatage.
Kui kasutate salitsüülhappe vedelikku, kandke seda täpselt tüükale 1 kord päevas ja laske kuivada. Ümbritsevat nahka võite kaitsta sinna näiteks vaseliini määrides. Parema tulemuse saavutamiseks katke kolle tavalise plaastriga.
Kui kasutate plaastrit, siis lõigake selle aktiivainet sisaldav osa tüüka suuruseks, asetage koldele ja fikseerige kleepribaga. Plaastrit vahetage 2 päeva tagant. Kui olete päeval väga aktiivne ja plaaster kipub ära nihkuma, võite seda kasutada ka vaid ööseks.
2-3 päeva tagant (võib ka iga päev), kui koldel olev surnud nahk on muutunud valgeks, eemaldage see peale vees leotamist kääride või skalpelliga (terariistade kasutamisel olla äärmiselt ettevaatlik). Pimsskiviga hõõruda ei tohi, see hõõrub viiruse laiali. Seejärel jätkake endiselt ravi.
Tehke ravi kuni 12 nädalat või lõpetage, kui kolde põhi näeb välja nagu normaalne nahk (ei sisalda musti täpikesi või „terakesi“).
Kui tüügas muutub valusaks või hakkab veritsema, pidage raviga paar päeva vahet.

Ettevaatust ravimisel!

Koorivaid vedelikke tuleb määrida ettevaatlikult ainult soolatüükale, mitte seda ümbritsevale nahale. Vastasel juhul võib tekkida põletik ja nahahaav (mis näeb välja hullem kui soolatüügas). Naha kaitsmiseks võib soolatüüka ümber kanda pisut vaseliini. Kui nahk siiski kahjustada saab, ei tohi soolatüükaravi jätkata enne, kui nahk on paranenud.

Koostaja: Naha- ja suguhaiguste osakond, vanemõde Maie Kaasik

Pärnu Haigla, Ristiku 1, Pärnu
Infotelefon: 447 3101 www.ph.ee

Infoleht on võetud Pärnu Haigla kodulehelt 20. mail 2016. Vaata värskendusi siit.

Äripäev
23. May 2016, 16:48

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi