Veenikomude skleroteraapia

Skleroteraapia on veenilaiendite ravimeetod, kus laienenud veeni viiakse ainet, mis veeni sulgeb.

Skleroteraapia korral süstitakse jalasääre veresoonde ainet, mis justkui liimib kahjustatud veeni kokku. Skleroteraapiat kasutatakse väiksemate varikoossete veenide sulgemiseks.

Skleroteraapia on valikmeetodiks telangiektaasiate (nn ämblikveenide) ja retikulaarveenide (nn sinised veenid) sulgemiseks.Ulatuslikest ja sügavatest komudest nii kergesti, kõigest süstiga, vabaneda ei õnnestu. Veenilaiendite eemaldamiseks kasutatakse ka operatsiooni.

Protseduuri käigus süstitakse suletavasse veeni sklerosanti (Aethoxysclerol), mis kahjustab veeni sisekesta. Seejärel rakendatakse kompressioonravi tugisukkade näol kolmeks nädalaks.

Tüsistused

On levimas arvamus, et pärast skleroteraapiat võib tekkida haiguse retsidiiv. See on vale. Töödeldud veresoon ei saa taastuda, kui aga veenilaiendid tekivad uues kohas, siis seal on ju hoopis teised veresooned.

Pindmise veeni skleroteraapia ei halvenda jala vere äravoolu, kuna alles jääb süvaveeni süsteem.

Kuigi komplikatsioone esineb skleroteraapia järgselt harva, on oht süvaveeni trombembooliale, kopsuarteri trombembooliale, insuldile ning naha nekroosile.

Protseduuri eel

Skleroteraapiaks tuleb haiglasse tulla üldjuhul samal päeval ning haiglast võib lahkuda 2 tunni möödudes peale protseduuri. Igal konkreetsel juhul otsustab selle siiski raviarst.

HAIGLASSE TULLES TULEB KAASA VÕTTA ELASTIKSIDE VÕI KOMPRESSIOONSUKK (2. SURVEASTE).

Protseduuri järel

Skleroteraapia järgselt jalale asetatud elastiksidet või kompressioonsukka tuleks parima tulemuse saavutamiseks kanda ööpäevaringselt järgneva 3 ööpäeva jooksul. Järgnevad 3 nädalat tuleb sukka kanda päevasel ajal. Skleroteraapia järgselt võib esineda jalal verevalumeid ning valulikkust liigutamisel.

Kuna antud meetod ei kuulu tervishoiuteenuste loetellu, mille eest võtab tasumise kohustuse üle Eesti Haigekassa, on tegemist tasulise teenusega.

Koostaja: Kirurgiakliinik, kirurg dr Konstantin Fleiderviš

Pärnu Haigla, Ristiku 1, Pärnu Infotelefon: 447 3101 www.ph.ee

Infomaterjalon võetud Pärnu Haigla kodulehelt 20. mail 2016 ja Estonian Vein Clinik kodulehelt. Vaata värskendusi siit ja siit.

 

Äripäev
23. May 2016, 11:59

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi