Veenikomude eemaldamine

Veenilaiendite eemaldamiseks on mitu meetodit, levinuim on operatsioon, kus eemaldatakse kas pindmine veen või üksikud komud.

Jalgadel on kaks veenisüsteemi – pindmine ja süvaveeni süsteem. Silmaga nähtav ja operatsioonil eemaldatav on pindmiste veenide varikoos. Varikoos ehk veenilaiendid tekivad veenide kaasasündinud nõrkusest, kaasa aitab pikaajaline töö püsti, raske füüsiline töö, rasedus, ülekaal jne.

Sõltuvalt varikoosi raskusest eemaldatakse operatsioonil pindmine veen elastse sondi abil, mis viiakse veeni sisse ja tõmmatakse välja koos veeniga või piirdutakse üksikute komude eemaldamisega nahalõigete kaudu. Vajadusel kasutatakse mõlemat meetodit koos. Pindmise veeni eemaldamine ei halvenda jala vere äravoolu kuna alles jääb süvaveeni süsteem.

Kuigi komplikatsioone esineb operatsiooni järgselt harva, on oht süvaveeni vigastusele, op. järgsele verejooksule.

Operatsiooniks tuleb haiglasse tulla üldjuhul eelmisel päeval ning haiglast võib lahkuda järgmisel päeval peale operatsiooni. Igal konkreetsel juhul otsustab selle siiski raviarst.

Operatsiooni järgselt jalale asetatud elastiksidet tuleks kanda parima tulemuse saamiseks ööpäevaringselt järgneva kuu jooksul. Seejärel tuleb side asendada spetsiaalse tugisukaga, kandmine on soovituslik veel järgneva 3 kuu vältel. Verevalumid jalal ning valulikkus liigutamisel on op. järgselt normaalne.

Operatiivse meetodi kõrval kasutatakse ka skleroteraapiat.

Koostaja: Kirurgiakliinik, kirurg Mart Niidu

Pärnu Haigla, Ristiku 1, Pärnu
Infotelefon: 447 3101 www.ph.ee

Infoleht on võetud Pärnu Haigla kodulehelt 20. mail 2016. Vaata värskendusi siit.

Äripäev
23. May 2016, 11:57

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi