UV-kiirgus ja valgusravi

Päikesevalguses sisalduv UVB-kiirgus on inimese tervisele mitmeti kasulik: parandab immuunsüsteemi, tõstab keha D3-vitamiini tootlikkust, alandab stressi ja parandab vereringet. UVB-kiirgust kasutatakse ka valgusravis, mis annab häid tulemusi nahahaiguste korral.

Päikesevalgusel eristatakse vastavalt lainepikkusele 3 liiki kiirgust: ultraviolett-, nähtav- ja infrapunakiirgus.

Ultraviolettkiirgus ehk UV-kiirgus on elektromagnetlainetus, mis jaotatakse vastavalt füüsikalistele omadustele ja bioloogilisele toimele kolme laineala piirkonda:
1. UV–C 100- 280 nm
2. UV–B 280- 315 nm
3. UV–A 320- 400 nm

UVA moodustab 95% Maale jõudvast UV-kiirgusest. Kiirguse intensiivsus on aastaringselt muutumatu. Tänu pikemale lainepikkusele jõuab UVA kiirgus sügavamale dermisesse (läbib ka klaasi, kerged riided, mütsi). Kasutatakse solaariumides päevituse saamiseks.

UVB moodustab 5% maapinnale jõudvast UV-kiirgusest. Tänu lühemale lainepikkusele ei jõua UVB tungida nahaalustesse kudedesse, vaid neeldub epidermises (erinevalt UVA kiirgusest).

Valgusravi

Nahahaiguste mõjutamisel kasutatakse UVB ja UVA spektrit. Valgusravi tehakse kliinikutes või spetsiaalsetes päevakeskustes. Võimalik on osta spetsiaalseid aparaate ka kodus kasutamiseks, kuid see eeldab teadlikku patsienti, kes on võimeline ravi adekvaatselt jälgima. Teostatakse lokaalset valgusravi kätele, jalgadele ja peale – psoriaasikammiga juukseid kammides.

Ravi teostatakse 3-5 korda nädalas; igal korral, sõltuvalt nahareaktsioonist, doosi veidi tõstes. Tavaliselt UVB tekitab nahale ärritust ja punetust, kuid kindlates kogustes doosid on raviva toimega ega lase ärritusel tekkida.

UVB-teraapia on kiiritusvaba, 100% looduslik ravi, mis säästab organismi ja on ohutu ka väikelastele, rasedatele ning imetavatele emadele. Rasedatel kaetakse teraapia ajaks kõht.

UVB mõju inimestele

UVB-kiirgusel on inimesele mitmeid positiivseid efekte:
1. Parandab immuunsüsteemi.
2. Stimuleerib naha loomulikke protsesse.
3. On stressi alandava toimega.
4. Parandab vereringet.
5. Soodustab melaniini, serotoniini (ehk hea tuju hormoon) ja feromooni vabanemist.
6. Tõstab keha loomulikku D3 vitamiini tootlikkust, mis parandab inimese tervislikku üldseisundit. D3 vitamiini on vajalik inimese luustiku normaalseks arenguks ja osteoporoosi protsessi aeglustamiseks.

UVB-kiirgus on steriliseeriva toimega, mis tapab naha pinnalt mikroobe ja seeninfektsioone.

Kõiki negatiivseid kõrvalmõjusid (naha kuivamine, põletus, kortsumine, melanoomi haigestumise risk, allergia) on võimalik vältida järgides tervishoiutöötaja juhiseid.

Milliseid haiguseid saab valgusraviga leevendada?

UVB-valgusravi kasutatakse kõige enam järgmiste nahahaiguste raviks: psoriaas, atoopiline dermatiit, vitiliigo (valgete laikude haigus).

UVB valgusravi tuleks kasutada nii tihti kui vajalik ja nii harva kui võimalik. Tuleb vaid meeles pidada, et inimese nahk talletab kogu eluea jooksul saadud UV-kiirguse.

UVB-teraapia annab väga head tulemust psoriaasi puhul – võimaldades saavutada pikaajaline remissioon (3–12 kuud). UVB pidurdab psoriaasirakkude paljunemist ning need käituvad nagu normaalsed rakud. Kui enamik psoriaasiravimeid vähendavad vaid põletikku nahapinnal, siis UVBkiirgus aktiviseerib kõiki meie keha funktsioone ning keha hakkab ise seespidiselt haiguse vastu võitlema.

Koostaja: Naha- ja suguhaiguste osakond, õde Aime Tuisk

Pärnu Haigla, Ristiku 1, Pärnu
Infotelefon: 447 3101 www.ph.ee

Infoleht on võetud Pärnu Haigla kodulehelt 20. mail 2016. Vaata värskendusi siit.

Äripäev
23. May 2016, 16:45

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi