Tolmuallergia

Kodutolmulestad on kõige sagedasemad allergia põhjustajad. Tolmulestasid leidub ka kõige puhtamas kodus: madratsites, vaipades, kardinates. Tolmuallergia käes vaevlejal on tavaliselt rahutu uni, sügelus, aevastushood, nohu.

Paljunemiseks vajavad lestad niiskust üle 50% ja temperatuuri 10-30 °C ning toiduks inimnahalt eraldunud kõõma. Head elutingimused leiavad nad voodiriietes ja madratsis, aga ka mujal pehmes mööblis, sisustustekstiilides ning pehmetes mänguasjades. Eriti meeldivad neile meie voodid: ühes madratsis “elab” kuni 10 miljonit tolmulesta. 1 gramm madratsitolmu võib sisaldada 15000 lesta. Lesti leidub ka puhtaimas kodus. Aga ka nende jaoks ebasoodsa “kliima” ja väikese toiduvalikuga perioodid elavad lestad munade või vastsete kujul üle. Seejuures ei ole üldse oluline, kas madratsid on valmistatud looduslikust või tehismaterjalist.

Allergia tegelikuks tekitajaks on lestad ise ja nende väljaheited. Pärast kuivamist ja lagunemist segunevad väljaheited tolmuga ja põhjustavad sellega kukkupuutuvatel inimestel ägedat allergiat ehk tolmuallergiat.

Allergianähud 
Põhilisteks sümptomiteks võik pidada:
- rahutu uni;
- sügelus;
- aevastushood;
- nohu.

Mida rohkem on lestasid, seda suuremad on allergilised kaebused. Allergianähud võivad olla ajutised või pidevad, olles seotud tolmuse tegevuse, niiske aastaajaga või kindla kohaga. Sageli ägenevad allergianähud öösel või varahommikul.

Ravi
Parim ravi on lesti vältida, kuid sageli õnnestub see vaid osaliselt ning vajatakse lisaks ka ravimeid. Kaasaegsed allergiaravimid on ohutud ja sobivad ka pikaajaliseks kasutamiseks. Tuleb arvestada, et sobiva ravimi leidmine ja ravitoime ilmumine võtab vahel aega.

Koostaja: Naiste- ja lastekliinik lastearst Maarja Kroon

Pärnu Haigla, Ristiku 1, Pärnu
Infotelefon: 447 3101 www.ph.ee

Infoleht on võetud Pärnu Haigla kodulehelt 20. mail 2016. Vaata värskendusi siit.

Äripäev
23. May 2016, 14:35

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi