Stoomikoti vahetamine

Stoomikoti vahetamisel pidage kinni õigetest koti/plaadi vahetamise aegadest. Plaanilist stoomikoti vahetust tehke enne sööki. Oluline on hoida stoomiümbruse nahk puhas, kuiv ja terve.

Kasutage alati nahahooldusvahendeid, siis on Teie nahk puhas, kuiv ja terve.
Uus stoomikott kleepub paremini nahale ihusoojusel, seega asetage kott aegsasti vastu oma ihu (näiteks kaenla alla) või teki alla.

Stoomikoti vahetus 
1. Eemaldage nahalt vana stoomikott, suunaga ülevalt alla, samal ajal nahka teise käe sõrmedega toetades.

2. Puhastage stoom ja selle ümbrus korralikult väljaheitest „Aloe Vesta“ pesuvahuga või duši all pestes. Pesemiseks kasutage lasteseepi, mis on kõige nahasõbralikum. Selleks, et nahka mitte ärritada, kuivatage nahk õrnalt patsutades.

3. Puhastage stoomi ümbruse nahk liimieemalduse salvrätikuga (pruun pakend). Selleks, et vana liimikiht saaks lahti sulada, võiksite lasta geelil nahal olles hetk (umbes 1 min) toimida. Seejärel pühkige puhta, kuiva ja väga pehme lapiga (pabersalvrätikud „soft“) õrnalt nahk puhtaks. Jälgige, et nahk jääks hästi puhtaks ja kuivaks.

4. Kui nahk on puhastatud, andke nahale 10-15 min õhuvanne. Olge ilma kotita, et nahk saaks puhata. See aitab hoida nahka tervena.

5. Enne uue kogumiskoti paigaldamist kandke nahale nakkegeeli (roheline pakend). Kui näete stoomi ümbruses kergelt punetavat ala, siis pange geeli peale veel lisaks ravipulbrit „Stomahesive“. Hoidke 1 min ja puhuge üleliigne pulber ära (ärge pühkige, see ärritab nahka). Geeli peale peab jääma kerge pulbri kiht; see on täiesti piisav, et ravida punetavat ala stoomikoti all. Jälgige, et puistate pulbri nakkegeeli (roheline pakend) peale. Kui puistate pulbrit enne nakkegeeli nahale kandmist, ei püsi kott või plaat kõhul.

6. Asetage peale ihusoe stoomikott, alustades paigaldamist stoomi alt. Kinnitage esmalt nahale koti alumine äär ning seejärel tõstke teine pool stoomile peale. Plaadi paigaldamiseks tuleb stoom plaadi avast läbi viia otse, samaaegselt kõhulihaseid pingutades. Kotti või plaati nahale kinnitades jälgige, et plaadi/koti alla ei jääks ühtegi nahavolti, sest sellisel juhul satub stoomist tulev eritis voltidesse ning kott ei püsi paigal.

7. Plaadile kotti kinnitades peaks kostma kerge klõpsatus. Kontrollige, et kott või plaat sai korralikult nahale kinnitatud, kõik koti servad peavad olema plaadi servaga tasa.

Juhendi koostas: Ambulatoorse kirurgiaosakonna õde Ave Kirikal

Pärnu Haigla, Ristiku 1, Pärnu
Infotelefon: 447 3101 www.ph.ee

Infoleht on võetud Pärnu Haigla kodulehelt 20. mail 2016. Vaata värskendusi siit.

Äripäev
23. May 2016, 11:02

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi