Kurgumandlite eemaldamise operatsiooni järgne meelespea

Kuni kaks nädalat pärast kurgumandlite operatsiooni tuleks toitumise ja oma tervise jälgimisel olla eriti hoolas: haavapind kurgus paraneb 12-14 päeva ning sel perioodil on verejooksu oht kurgust.

TOIT
Operatsioonipäeval saab juua vaid jahedat vett. Hiljem, järgmisest päevast võib juua ka mahla, jahedat teed. Vedeliku saamine on paranemise seisukohalt tähtis, nii et sellele võiks tähelepanu pöörata. Suu peab olema niiske, siis ei teki põletikku ja kurk valutab vähem. Kui on nälg, võib süüa jäätist, jogurtit. Sööge pehmet jahedat toitu, vältige tahket leiba, küpsiseid (puru satub haava pinnale ega eemaldu kergelt), hoiduge teravatest luukildudest toidus, klaaskommidest, gaseeritud hapudest jookidest. Hoiduge alkohoolsetest jookidest.

TÖÖ, KOOL, LASTEAED
Operatsioonijärgselt on vabastus töölt, koolist, lasteaiast vähemalt nädal. Kaks nädalat peab vältima saunas ja kuumas vannis käimist, sportimist ja kõiki tegevusi, mis nõuavad füüsilist pingutust, raskuste tõstmist ja ettepoole kummardamist pea alaspidi.

ISEÄRALIK
Kurguõhetus ja valu kõrvades võib esineda mõne päeva jooksul pärast operatsiooni. Paranemine kestab seni, kuni püsib hallikas valge katt (fibriinkatt) kurgus, seda pole vaja maha nühkida ega kurku kuristada. Katt langeb ise ära ja siis on veresoonte otsad sulgunud ega ole karta enam verejooksu.

VALU
Kurk valutab peale operatsiooni – see on loomulik. Valu leevendamiseks kasutage valuvaigisteid (nt. PARACETAMOL), paremad on veeslahustuvad tabletid. Pole soovitav kasutada Aspirini, Ibuprofeni, Diclofenaci (vedeldavad verd ja suureneb verejooksuoht).

Võtke raviarstiga ühendust kui:
- ilmneb verejooks (märkate süljes verd, heitke rahulikult voodisse, võtke suhu jääkuubikuid ja paluge kellelgi kutsuda kiirabi)
- enesetunne on halb, esineb väsimus
- esineb oksendamine
- palavik 38 °C

Koostas: Anneli Karin, kõrva- nina- kurguarst, Kirurgiakliinik

Pärnu Haigla, Ristiku 1, Pärnu
Infotelefon: 447 3101 www.ph.ee

Infoleht on võetud Pärnu Haigla kodulehelt 20. mail 2016. Vaata värskendusi siit.

Äripäev
23. May 2016, 11:19

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi