Kurgumandlite eemaldamine ehk tonsillektoomia

Kurgumandlite eemaldamine on näidustatud krooniliste põletike, korduvate angiinide ja põletikuliste mandlite põhjustatud vaevuste korral. Pärast operatsiooni on oluline järgida toitumissoovitusi.

Operatsiooni näidustused

Kurgumandlite eemaldamine on näidustatud kui:
- esinevad kroonilised kurgumandli põletikud;
- esinevad korduvad angiinid;
- põletikulised kurgumandlid mõjutavad patsiendi üldseisundit;
- korduvad kurgumandli põletikud põhjustavad liigesvaegusi.

Enne operatsiooni

Kui arst on määranud operatsiooni, tuleb 1-2 nädalat enne operatsiooni teha vereanalüüsid (kliiniline veri, hüübimisnäitajad, veregrupp ja Rh- faktor).
2-3 nädalat enne operatsiooni ei tohi tarvitada verd vedeldavaid ravimeid (näiteks: aspiriini, antibeebipillid jne).

Operatsioonile tulles ei tohi olla palavikku, ägedat köha või nohu.
Operatsiooni päeval ei tohi süüa-juua.

Operatsioon

Operatsioon toimub üldnarkoosis või kohaliku tuimestusega, kestusega 30-40 minutit. Põletikulised või suurenenud kurgumandlid eemaldatakse kurgukaarte vahelt spetsiaalse instrumentidega. Patsient jääb pärast operatsiooni haiglasse 24-48 tunniks.

Pärast operatsiooni

Kuna pärast operatsiooni esineb kurguvalu, kasutatakse esimese ööpäeva jooksul süstitavaid valuvaigisteid. Hiljem kasutatakse veeslahustuvaid valuvaigisteid või pärasooleküünlaid.

Kuna pärast operatsiooni võib esineda verejooksu oht, siis ärge kasutage aspiriini!
Vahetult pärast operatsiooni ei tohi köhida, rääkida, süüa, juua. Esineb suurenenud süljeeritus. Ärge neelake kogunenud sülge alla, vaid sülitage välja.

Sööma võite hakata teisest päevast. Toit peaks olema pehme (püreestatud) ja jahe (puder, jogurt jne).

Esimeselnädalal pärast operatsiooni ei tohi tarbida selliseid sööke ja jooke, mis on hapud ja väga magusad; salateid, kus on palju äädikat; tugevat närimist nõudvad toidud - leib, kuivikud; gaseeritud joogid. Nimetatud toidud suurendavad verejooksu ohtu.

Suitsetamine takistab paranemist!

Kurguvalu võib olla tugevam hommikuti. Kolmandal või neljandal päeval pärast operatsiooni võib esineda kõrvavalu. See on närvivalu, mis on ohutu ja mööduv.
Operatsiooni pinnale tekivad valged katud. See on normaalne nähtus. Katud kaovad iseenesest 1-2 nädala jooksul pärast operatsiooni.

Mõnedel patsientidel võib esineda lühiaegselt maitsemeele ja hääle muutusi. Kui muutused püsivad üle 1 kuu, siis pöörduda kõrva-nina-kurguarsti vastuvõtule.
Kahe nädala jooksul pärast operatsiooni ei soovita füüsilist koormust, minna kuuma sauna, vanni, solaariumi, sest püsib verejooksu oht.

Pärast operatsiooni võib esimese nädala jooksul esineda väike palavik. See on normaalne. Kui väike palavik jääb pikemalt püsima, tuleks arstiga konsulteerida.
Tööle või kooli võite minna vastavalt tervislikule seisundile. Verejooksu korral pöörduge erakorralisse vastuvõttu.

Koostaja: kirurgiakliinik, kliiniku juhataja Guido Ratnik

Pärnu Haigla, Ristiku 1, Pärnu
Infotelefon: 447 3101 www.ph.ee

Infoleht on võetud Pärnu Haigla kodulehelt 20. mail 2016. Vaata värskendusi siit.

Äripäev
23. May 2016, 11:14

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi