Klamüdioos

Klamüdioos on suguhaigus, mille peamisteks sümptomiteks on eritis kusitist, valulikkus urineerimisel ja kihelus. Enam kui pooltel nakatunutest ei esine haigustunnuseid, mistõttu nad ei ole haigusest teadlikud. Klamüdioos võib kahjustada mitmeid organeid ja kudesid.

Klamüdioosi põhjustab mikroorganism nimega Clamydia trachomatis, mis põhjustab kuse- ja suguelundite põletikke. Klamüdioos on suguhaigus, mis levib kaitsmata tupe-, anaal- või oraalseksi ajal.

Haigus võib kulgeda ägedalt, alaägedalt ja varjatult. Esimesed haigustunnused ilmnevad 3-20 päeva jooksul pärast nakatumist: eritis kusitist, valulikkus urineerimisel. 50% meestest ja 75% naistest ei esine märkimisväärseid kaebusi. Haigusel võib olla varjatud kulg, nakatumisel hakkab haigustekitaja küll kiiresti paljunema, kuid kaebusi ei põhjusta - nakatunu ise ei teagi, et ta haige on ja annab nakkust edasi. Haigus võib ,,uinuvas“ olekus kulgeda aastaid. Erinevatel põhjustel võib siiski haigus teatud momendil ägeneda ja põhjustada kaebusi.

Diagnoosimine - laboratoorsed analüüsiks võetakse kaabe meestel kusitist ja naistel emakakaelast, vahel ka pärasoolest.

Haigustunnused

Naistel on tüüpiliseks kaebuseks rohkenenud eritis tupest, kihelus suguelundites ja ebamugavustunne kusitis. Voolus tupest on vähene, vesine, hiljem klaasjas. Mehed kaebavad kipitus-, kihelustunnet kusitis, valulikkust urineerimisel. Klamüdioos võib kahjustada mitmeid organeid ja kudesid, avaldudes näiteks liigesevaludena, silmapõletikena jne.

Ravimine

Klamüüdia allub ravile reeglina suhteliselt hästi. Üldjuhul kasutatakse 7-14-päevaseid ravikuure vastavate antibiootikumidega, aga on võimalik ka ravi ühekordsete annustega. Esineb ka selliseid klamüdioosi vorme, mille põhjuseks on sageli aastaid kestnud põletikuline protsess, pidevad uued nakatumised või organismi kaitsevõime oluline nõrgenemine. Neid on äärmiselt raske välja ravida, kuid nendelgi juhtudel aitavad pikaajalised antbiootikumikuurid.

Ravida tuleb samaaegselt ka seksuaalpartnereid, olenemata partnerite uuringute tulemustest.

Tüsistused

Naised – peamiseks tüsistuseks on väikese vaagna elundite põletik. Kui klamüdioos jääb õigel ajal avastamata, võib põletik kanduda tupest ja emakakaelast munajuhadesse ja munasarjadesse. Krooniliseks muutunud põletik võib ummistada munajuhad, mistõttu naisel pole enam võimalik rasestuda. Suureneb risk emakaväliseks raseduseks. Rase klamüüdiahaige naine võib sünnituse käigus nakatada oma vastsündinut, põhjustades talle konjuktiviiti, pneumooniat, keskkõrvapõletikku jt haigusi. Naine võib jääda viljatuks!

Meestel – peamiseks tüsistuseks on eesnäärme- ja munandipõletik, mis võib põhjustada potentsi langust, viljatust ja muid komplikatsioone. Nii meestel kui naistel võib klamüdioosi tagajärjeks olla Reiteri sündroom, mille puhul esinevad korraga nii kusetorupõletik, silma limaskesta põletik kui ka liigesepõletik.

Koostaja: Naha- ja suguhaiguste osakond, vanemõde Maie Kaasik

Pärnu Haigla, Ristiku 1, Pärnu
Infotelefon: 447 3101 www.ph.ee

Infoleht on võetud Pärnu Haigla kodulehelt 20. mail 2016. Vaata värskendusi siit.

Äripäev
23. May 2016, 15:17

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi