Herniotoomia ehk songaplastika

Kõhuseina songad on üks sagedasemaid kirurgilisi haigusi. Song on soole sopistumine kaetuna kõhukelmega läbi kõhuseinakatete - lihaste.

Võib olla laienenud   kubemekanal,   koht   mida   mööda   kulgeb   kõhust munandikotti seemnejuha või emakaside. Kubemekanalis asub ka song.

Ravi

Operatsioone on kahte liiki. Pingeline plastika tähendab nõrgenenud kõhukatete omavahelist kokkuõmblemist. Eeliseks on oma kudede kasutamine. Vahel on koed nii nõrgad, et ei saa oma kudesid kasutada. Sellisel puhul kasutatakse pingevaba plastikat. See tähendab, et lihased õmmeldakse spetsiaalse võrgu külge. Võrk jääb sisse kogu eluks.

Tüsistused

Komplikatsioone esineb songalõikuse järgselt harva. Sagedasemad on: haavapõletik, vereeritus haavast ning verevalum haava ümbruses, munandi valulikkus.

Pärast lõikust

Operatsiooniks tuleb haiglasse tulla üldjuhul eelmisel päeval ning peale lõikust lubatakse kodusele ravile kolmandal päeval. Siiski otsustab selle raviarst igal üksikjuhul eraldi.

Peale pingevaba plastikat kaob valulikkus esimese nädalaga. Pingelise plastika puhul on normaalne haava valulikkus esimesel kolme nädalal.

Füüsilist koormust peaks vältima 2 kuud peale operatsiooni.

Koostaja: Kirurgiakliiniku kirurg Mart Niidu

Pärnu Haigla, Ristiku 1, Pärnu
Infotelefon: 447 3101 www.ph.ee

Infoleht on võetud Pärnu Haigla kodulehelt 20. mail 2016. Vaata värskendusi siit.

Äripäev
23. May 2016, 09:29

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi