Müokardi perfusiooni stsintigraafia ehk südame uuring nukleaarmeditsiinikeskuses

Südamelihase verevarustuse häirete kahtluse korral võib arst patsiendile määrata müokardi perfusiooni stsintigraafia. See on uuring, mis võimaldab hinnata müokardi verevarustust mitteinvasiivsel meetodil ehk veresoontesse sisenemata.

Uuringut tehakse südame isheemiatõve avastamiseks, selle ulatuse hindamiseks, diagnoosi kinnitamiseks ning haiguse prognoosi määramiseks. Uuringu näidustuseks on ka südame pärgarteri stenoosi ehk ahenemise hemodünaamilise tähtsuse hindamine. Perfusiooni stsintigraafia abil on samuti võimalik määrata müokardi eluvõimelisust.

Uuringule saadetakse patsiendid, kellel tavapärase füüsilise koormustesti (veloergomeetril või kõnnirajal) tulemus ei ole piisav, kes ei ole füüsiliselt võimelised tegema koormustesti või kellel ei ole see tehniliselt võimalik alajäseme mõne probleemi tõttu.

Uuring on vastunäidustatud, kui

  • Teil   esineb ülitundlikkus uuringul kasutatava ravimi Rapiscani (regadenosoon) toimeaine või ravimi ükskõik millise abiaine suhtes;
  • Teie süstoolne (ülemine) vererõhk on alla 90 mm Hg;
  • Teil on südamepuudulikkus, mis piirab füüsilist koormust;
  • Teil on ravile allumatu ebastabiilne stenokardia;
  • Teil on II või III astme atrioventrikulaarne blokaad või siinussõlme nõrkuse sündroom, ning Teil ei ole paigaldatud stimulaatorit ehk südamerütmurit;
  • olete rase või toidate last rinnaga.

Informeerige radioloogiatehnikut enne uuringu alustamist, kui Te põete astmat, Teil on olnud krambihooge või Te tarvitate krambivastaseid ravimeid.

Uuringuks ettevalmistamine

Uuringu edukaks  läbiviimiseks on oluline kinni pidada ettevalmistusabinõudest. Uuringule eelneva 12 tunni jooksul ei tohi juua kohvi ega muid kofeiini sisaldavaid jooke (kakao, tee, kokakoola, šokolaad) ning võtta teofülliini või aminofülliini sisaldavaid ravimeid. Kaks päeva enne uuringut tuleb katkestada preparaadi dipüridamool 

Enne uuringut ei ole vaja katkestada ravi beetablokaatorite, kaltsiumikanali blokaatorite, AKE inhibiitorite, nitraatide, südame glükosiidide ja angiotensiiniretseptorite blokaatoritega.

Enne uuringut võite süüa vaid kerget toitu (puder, kohupiim, võileib), kindlasti peate aga jooma (v.a kofeiini sisaldavad joogid). Uuringu minnes palutakse Teil kaasa võtta topsi jogurtit, hapukoort või munavõileib, mis on vajalik uuringu vaheajal söömiseks.

Tuleb varuda kannatust, kuna uuring koosneb mitmest etapist ja võtab aega.

Müokardi perfusiooni stsintigraafia kui protseduur

Uuringu protseduur koosneb kahest etapist:

1)     koormustestist funktsionaaldiagnostika osakonnas  koos sellele järgneva müokardi perfusiooni salvestusega (STRESS-uuring) ja

2)     müokardi perfusiooni salvestusest rahuoleku tingimustes (REST-uuring).

Uuringu protseduuri eri etappe võib läbi viia kas ühel või kahel päeval, sõltuvalt kokkuleppest. Protseduuri alustatakse alati koormustestist ehk esimesest etapist ehk STRESS-uuringust.

Esimene etapp. Nukleaarmeditsiinikeskuses paigaldatakse Teile veenikanüül ning Teid suunatakse radioloogiatehniku saatel funktsionaaldiagnostika osakonda südame füüsilisele (veloergomeeter või kõnnirada) või farmakoloogilisele (ravimite manustamisega) koormustestile. Koormustesti viib läbi kardioloog ning kardioloogiaõde koos radioloogiatehnikuga.

Koormustesti ajaks kinnitatakse Teie rindkerele elektroodid, mis ühendatakse vastava aparatuuriga. Kogu testi vältel mõõdetakse pidevaltTeie vererõhku ja pulsisagedust ning jälgitakse kardiogrammi. Füüsilise koormustesti (veloergomeetril või kõnnirajal) maksimumi ajal süstitakse Teile veenikanüüli kaudu väikeses diagnostilises koguses radioaktiivset märkainet, mille alusel saab hinnata Teie südame verevarustust koormusel. Farmakoloogilise koormustesti läbiviimiseks süstitakse Teile kõigepealt veeni ravimit, mille mõju südamele sarnaneb kehalise koormuse mõjuga, ning seejärel väikeses diagnostilises koguses radioaktiivset märkainet.

Farmakoloogilise koormustesti ajal võite tunda kehas kuumust ja pearinglust, mis aga mööduvad kiiresti. Kui olete koormustesti järel taastunud, tulete radioloogiatehniku saatel tagasi nukleaarmeditsiini-keskusesse.

Pärast koormustesti palutakse Teil oodata vähemalt 30 minutit, et süstitud märkaine jõuaks koguneda südamelihasesse. Sellel ajal palutakseTeil ära süüa oma kaasavõetud jogurt või muu toit.

Südame verevarustuse visualiseerimiseks kasutatakse gammakaamerat - aparaati, mille abil on võimalik tekitada Teie südame verevarustusest digitaalne kujutis tänu eelnevalt süstitud märkainele.

Uuringu salvestus võtab aega ligikaudu pool tundi ning Te peate sel ajal lamama uuringulaual selili, käed asetatud üle pea. Salvestuse lõppedes hindab nukleaarmeditsiinikeskuse arst-radioloog saadud pilte ja otsustab, kas on vaja läbi viia ka uuringu teine etapp.

Teine etapp. Vajaduse korral tuleb teha südame perfusiooni uuringu kordussalvestus (REST-uuring), nüüd juba rahuoleku tingimustes.

Kui mõlemad uuringuetapid (STRESS ja REST) toimuvad ühel päeval, siis süstib radioloogiatehnik ca 60 minuti möödudes STRESS-uuringu salvestusest Teile veel kord radioaktiivset märkainet ning Te peate ootama veel vähemalt 60 minutit, et märkaine jõuaks koguneda südamelihases. Seejärel toimub REST-uuringu salvestus gammakaamera abil nii nagu ennegi.

Kui uuringu protseduuri teine etapp (REST-uuring) toimub mõnel teisel päeval, süstib radioloogiatehnik Teile pärast veenikanüüli asetamist kohe radioaktiivset märkainet ning uuringu salvestust alustatakse ca 60 minuti möödudes süstimisest.

Mõlema uuringuetapi (STRESS ja REST) teostamiseks ühel päeval kulub kokku 4 kuni 5 tundi.

Võimalikud kõrvaltoimed

Uuringu protseduuriga seotud kõrvaltoimed on tavaliselt kerged, taanduvad 30 minuti jooksul ja nende puhul ei ole vaja spetsiifilist ravi. Kõige sagedamini võib farmakoloogilise koormustesti ajal või selle järel tekkida pearinglus, peavalu, nahaõhetus, õhupuudus, muutused kardiogrammis. Sageli võivad esineda kerge stenokardia, rütmihäire, tahhükardia, köha, iiveldus, oksendamine ja kuumatunne. Patsiendi minestamist testi lõppedes juhtub harva.

Uuringu järel

Pärast uuringute salvestamise lõpetamist võite nukleaarmeditsiini-keskusest lahkuda. Radioaktiivse märkaine jääkide kiiremaks väljutamiseks kehast on soovitatav juua päeva jooksul vähemalt 1,5-2 liitrit vett ja käia sageli WCs. Järgneva 24 tunni jooksul ei ole soovitatav olla pikaajalises lähikontaktis eelkooliealiste laste ega rasedatega (viibida üle 2 tunni lähemal kui 2 m).

Tulemused

Nukleaarmeditsiinikeskuse arst-radioloog hindab Teie müokardi perfusiooni stsintigraafia tulemusi, kirjeldab uuringuleidu ja sisestab vastuse haigla infosüsteemi. Teie raviarst selgitab Teile uuringu tulemusi ja võtab vastu otsuse edasiste uuringute ja/või ravi kohta.

Koostanud: AS Ida-Tallinna Keskhaigla, Ravi 18, Tallinn 
Infotelefon: 666 1900 www.itk.ee

Infoleht on võetud Ida-Tallinna Keskhaigla kodulehelt 20. mail 2016. Vaata värskendusi siit.

Äripäev
20. May 2016, 12:43

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi