Lumbaalpunktsioon

Lumbaalpunktsioon on protseduur seljaajuvedeliku ehk liikvori uurimiseks. Nii saab diagnoosida närvisüsteemi põletikulisi, neurodegeneratiivseid ja kasvajalisi haigusi.

Lumbaalpunktsiooniga on võimalik hinnata vere sattumist subarahnoidaalruumi ehk koljut vooderdava kelme alusesse ruumi (juhul kui kliiniline seisund viitab sellele ning diagnoos pole kompuutertomograafi abil kinnitust leidnud).

Protseduuril pole alternatiivi, sest teisiti ei saa seljaajuvede­likku uurida. Samuti ei ole muul viisil võimalik diagnoosida teatud haigusi, eelkõige neuroinfektsioone (ajukelmepõletikku ehk meningiiti või ajupõletikku ehk entsefaliiti).

Protseduuri olemus ja teostus

Lumbaalpunktsioon on invasiivne protseduur, mida teostab arst, keda selle juures assisteerib õde.

Enne protseduuri peab patsient tühjendama põie. Protseduuri teostamise ajal patsient istub või lamab. Istudes küürutab ta ettepoole, süles on tal padi. Lamades lebab patsient paremal või vasakul küljel, tema pea on maksimaalselt rinnale painu­tatud ning põlved vastu kõhtu kõverdatud (nn kassiküür). Võimalik, et talle asetatakse padi põlvede alla.

Vajadusel raseeritakse patsiendi seljal punktsioonikoht, mis seejärel puhastatakse. Selja desinfitseerimisel võib patsient tunda ebamugavust. Punkteerimisel kasutatakse spetsiaalset nõela, mille torkamisel läbi naha kahe lülikeha ogajätkete vahelt on tunda tavapärast valuaistingut. Harvadel juhtudel võib kogeda valu kiirgumist jalga, mis meenutab natuke elekt­rilööki.

Kui nõel liigub subarahnoidaalruumi, hakkab tilkuma seljaaju-vedelik ehk liikvor. Täiskasvanult eemaldatava liikvori kogus ei ületa 10-20 ml.

Protseduur kestab üldjuhul maksimaalselt 10 minutit. Patsiendi anatoomiliste iseärasuste korral võib protseduur kesta kauem. Väga muutunud lülisamba puhul võib protseduur ka eba­õnnestuda.

Pärast protseduuri

Protseduuri järel kaetakse punktsioonikoht steriilse haava-plaastriga. Hilisema peavalu ärahoidmiseks on soovitatav lamada pärast protseduuri kuni kaks tundi kõhuli ja seejärel kuni neli tundi madala peaalusega.

Ohud ja tüsistused

Lumbaalpunktsiooni ohud ja tüsistused on järgmised:

  • punktsioonijärgne peavalu, mis on tingitud liikvori rõhu langusest, tekib püstiasendis ja taandub lamades ning võib kesta kuni nädala
  • liikvori leke (protseduurijärgsete soovituste eiramisel)
  • punktsioonikoha kõrgenenud tundlikkus ja valulikkus
  • radikulaarne ärritussündroom
  • punktsioonikohal verejooks, kui trombotsüütide arv peri­feerses veres on alla lubatud normi infektsioonioht punktsioonikohal

Koostanud: AS Ida-Tallinna Keskhaigla, Ravi 18, Tallinn 
Infotelefon: 666 1900 www.itk.ee

Lugu on võetud Ida-Tallinna Keskhaigla kodulehelt 20. mail 2016. Vaata värskendusi siit.

Äripäev
20. May 2016, 10:31

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi