Larüngoskoopia

Larüngoskoopia on uuring, mille käigus viiakse patsiendile nina või suu kaudu neelu/kõrisse elastne instrument – larüngoskoop. Uuringu abil saab arst ülevaate patsiendi neelu ja kõri, sh häälepaelte seisukorrast.

Larüngoskoobi sisseviimine ei ole valulik, kuid võib olla ebameeldiv, harva võib tekkida okserefleks.

Uuringu ajaks on patsiendi kaelale kinnitatud mikrofon, et vajadusel täiendavalt uurida häälepaelte tööd stroboskoopilise valguse abil. Larüngoskoopia ei takista hingamist. Ühtlane ja rahulik hingamine tagab uuringu sujuva kulgemise. Uuringu käigus tekkiv sülg tuleb alla neelata. Uuring kestab harilikult 10–15 minutit, vahel veidi kauem. Larüngoskoopia kestus pikeneb juhul, kui selle käigus võetakse ka proovitükke või viiakse läbi raviprotseduure.

Uuringu näidustused

Larüngoskoopia on vajalik järgmistel juhtudel:
- neelu ja kõrihaiguste avastamiseks (põletik, närvihaigus, lihashaigus, kasvaja kaasasündinud muutused, trauma, funktsionaalsed muutused jms),
- proovitükkide võtmiseks, et täpsustada haiguse olemust,
- raviprotseduuri läbiviimiseks (ahenenud neelu-kõriosa laiendamine spetsiaalsete balloonidega, healoomuliste kasvajate eemaldamine jms).

Uuringu ettevalmistus

Enne uuringut võite juua ja süüa kerget, lahjat sööki. Kui uuring on planeeritud teostada nina kaudu, siis tuimestatakse Teie nina eelnevalt paikse tuimestiga immutatud tampooni abil, mis eemaldatakse enne larüngoskoopiat. Kui on planeeritud proovitükkide võtmine või raviprotseduur, siis eelneb sellele valuvaigisti auru sissehingamine suu ette asetatava maski kaudu. Harilikult ei manustata larüngoskoopia eel rahustavaid ravimeid, aga vajaduse korral on võimalik veeni kaudu süstida rahustit, mis leevendab ebameeldivustunnet. Juhul, kui uuringu käigus kasutati rahustit, ei tohi Te samal päeval autot juhtida, sest rahusti on vähendanud Teie reaktsioonikiirust. Sel juhul soovitame uuringule kaasa võtta saatja, kes hoolitseb Teie turvalise kojujõudmise eest pärast uuringut.

Uuringu käik

Uuringu ajal palutakse Teil toolil sirgelt istuda, maksimaalselt lõdvestuda. Kui uuring teostatakse suu kaudu, siis asetatakse Teile suhu (hammaste või igemete vahele) plasthuulik, et vältida larüngoskoobi purunemist hammustuse tõttu.

Larüngoskoopiat teostab arst, keda abistab õde. Uuringu käigus võib tekkida vajadus: võtta proovitükke, et täpsustada haiguse olemust eemaldada kasvajaid (polüüpe) seda tehakse haarava instrumendi abil Larüngoskoobi vastava kanali kaudu viiakse sisse spetsiaalne instrument, millega eemaldatakse koetükike, et see saata koeuuringule. Koetükikese eemaldamine ei ole valulik. Laiendada ahenenud kõriosa spetsiaalsete laiendusballoonide abil, mis viiakse kõrisse larüngoskoobi kanali kaudu. Balloon täidetakse õhuga ja selles hoitakse vajalikku rõhku vastav arv sekundeid. Protseduur võib olla valulik, mistõttu süstitakse patsiendile vajadusel valuvaigistit.

Uuringuga seotud riskid

Harilikult taluvad patsiendid larüngoskoopiat hästi ja tüsistusi esineb harva. Uuringu käigus tekkida võivad ohud on suuresti tingitud patsiendi individuaalsusest:
- võib tekkida allergia tuimestuseks kasutatava ravimi vastu,
- uuringu või raviprotseduuri käigus võib tekkida verejooks.

Suurem risk on patsientidel, kellel esineb vere hüübivushäireid või kes tarvitavad antiagregant- või antikoagulantravimeid (aspiriin, marevan). Kui patsient saab vere hüübivust mõjutavat ravi, peab ta kindlasti raviarsti sellest teavitama. Harilikult on tegemist ninaverejooksuga, mida on lihtne peatada. Harva võib ette tulla vereringe ja hingamiselundite tüsistusi (südame rütmihäired, hingamisraskus).

Pärast uuringut

Uuringu järel võib kohe juua ja süüa, kuid soovitatavalt jahedamat jooki ning toitu, et vältida veritsemise teket.

Juhul, kui uuring on läbi viidud kurgu tuimestusega või kui uuringu käigus on võetud proovitükke, tohib juua ja süüa alles kahe tunni pärast, kuid veritsemise tekke vältimiseks jällegi jahedamat. Kui Teil tekib veel küsimusi larüngoskoopia kohta, küsige palun lisateavet oma raviarstilt või õelt.

Koostanud: AS Ida-Tallinna Keskhaigla, Ravi 18, Tallinn 
Infotelefon: 666 1900 www.itk.ee

Infoleht on võetud Ida-Tallinna Keskhaigla kodulehelt 20. mail 2016. Vaata värskendusi siit.

Äripäev
20. May 2016, 10:33

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi