Hüpolaktaasia ja dieet

Hüpolaktaasia korral põhjustab rõõsa piima joomine kõhupuhitust, kõhulahtisust ja kõhuvalu. Sellistele inimestele soovitatakse piimavaba ehk laktoosivaest dieeti.

Piimasuhkur (laktoos) peab enne peensoolest imendumist lõhustama ensüüm laktaasi toimel glükoosiks ja galaktoosiks. Juhul kui peensoole limaskesta ensüüm on väheaktiivne, laktoos ei lõhustu ega saa imenduda.

Toiduainete mõju

Lõhustamata ja imendumata laktoosist tekivad soolebakterite toimel piimhape ja orgaanilised happed, mis põhjustavad osmootse mehhanismiga kõhulahtisuse ja kõhupuhituse. Hüpolaktaasia korral tekivad vaevused tavaliselt 12-18 g laktoosi tarbimisel, mis vastab 1-1,5 klaasile piimale. Tavalises lehmapiimas on 100 g piima kohta ligikaudu 5,2 g laktoosi.

Hüpolaktaasiahaige toidusoovituseks on piimavaba ehk laktoosivaene dieet – haige piirab või loobub täielikult lehmapiimast ja suure laktoosisisaldusega toiduainetest (laktoosi enam kui 3g/100g). Juhul kui vaevusi põhjustavad ka piimasuhkrut vähem sisaldavad toiduained, nagu sulatatud juust, sai, on otstarbekas ka nende kasutamist piirata või neist loobuda.

Dieetravi koostamise põhimõtted

Rõõska piima mittetaluvale inimesele ei ole võimalik öelda, milliseid piimasaadusi ja kui palju ta süüa saab. Sobiva piimasaaduse ja piima koguse leiab iga inimene ise proovimise teel. Paremini on talutavad hapendatud või fermenteeritud piimasaadused, nagu hapupiim, keefir, juust, jogurt. Kuna piimatooted on väärtuslikud kaltsiumisisalduse poolest, siis peaks haige leidma sobiva, vaevusi mittetekitava piimakoguse või kasutama hapendatud piimasaadusi. Samuti on võimalus valida toidupoes laktoosivaba piimatoode. Kõigile piimatoodetele on märgitud laktoosisisaldus ja juhul, kui toode laktoosi ei sisalda, on ka see selgelt märgitud.

 


Toidud ja toiduained, millest on soovitatav loobuda või mille tarvitamist piirata:

 

Soovitatavad toiduained – hapendatud või fermenteeritud piimasaadused:

 
Piimasuhkrut mõõdukalt sisaldavad toiduained:

hapukoor
kohupiim
jäätis
kakao piimaga
piimakokteil
pannkoogid
piimaðokolaad

hapupiim
keefir
juust
jogurt 
sulatatud juust
sai

Infoleht on võetud Pärnu Haigla kodulehelt 20. mail 2016. Vaata värskendusi siit.

 

Äripäev
20. May 2016, 16:06

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi