Tsöliaakia

Tsöliaakia ehk gluteenitalumatus on haigus, mille vallandavad nisust, rukkist, odrast või kaerast valmistatud tooted. Haigusele viitavad näiteks kaalulangus vaatamata normaalsele toitumisele, seedetrakti vaevused, liigesevaevused, jäävhammaste sinakas värvus. Tsöliaakia võib avalduda juba lapsena või alles hilisemas eas.

Teraviljades leiduvad valgud - eriti nisus leiduv gluteen, odras leiduv hordeiin, rukkis leiduv seka-liin ja kaeras leiduv aveniin - põhjustavad gluteenitalumatusega inimestel peensoole limaskesta hattude järkjärgulist taandarengut kuni nende kaoni. Just peensoole kaudu aga imenduvad organism kõik vajalikud toitained - valgud, rasvad, süsivesikud, vitamiinid, mineraalid ja mikroelemendid. Seetõttu kujunevad kahjustunud peensoole limaskestaga haigel toitainete imendumise häired, mis omakorda põhjustavad toitainete vaegust.

Tundemärgid ja avaldumine

Tsöliaakia võib esineda igas vanuses, lapsepõlvest täiskasvanu eani. Mida nooremas eas tsöliaakia avaldub, seda tüüpilisem võib olla haiguse kulg. Mida hilisemas vanuses tsöliaakia avaldub, seda varjatum võib see olla.

Tüüpilised ja atüüpilised ehk ,,varjatud" sümptomid:

 • üldine väsimus ja haiglane enesetunne
 • kaalulangus vaatamata normaalsele toitumisele
 • seedetrakti vaevused (korduv kõhuvalu, gaaside kogunemine soolde, oksendamine, kõhulahtisuse perioodid, mis võivad vahelduda kõhukinnisuse perioodidega, koguseliselt suur ja puderjas väljaheide).
 • raua- ja/või foolhappevaegus, sellest tingituna kehvveresus
 • menstruaaltsükli häired, iseeneslikud abordid, viljatus, väikese sünnikaaluga enneaegne laps, varajane menopaus
 • luuhõrenemine ehk osteoporoos
 • liigesevaevused
 • jäävhammaste emaili ja struktuuri muutused (hammaste sinine värvus)
 • lisaks peensoole kahjustusele võivad esineda muutused ka organismi muudes kudedes, näiteks närvisüsteemis ja nahal (dermatitis herpetiformis).

Mille põhjal tsöliaakiat diagnoositakse?

 • Patsiendi kaebused ning anamnees, mis viitab pärilikule eelsoodumusele.
 • Tsöliaakiahaige esimese astme sugulastele tuleb teha sõeluuring regulaarselt iga kahe aasta järel.
 • Kõigil, kellel kahtlustatakse tsöliaakiat, on vaja määrata veeniverest haiguse „märktuled" ehk tsöliaakiale iseloomu­likud antikehad.
 • Lõplikuks ja korrektseks diagnoosiks tehakse peensoole biopsia - peensoole limaskestalt võetakse uuringu jaoks proovitükk.

Tsöliaakiahaige ainus ravivõimalus on eluaegne gluteenivaba dieet!

Kui patsient peab täpset ja ranget dieeti, siis paraneb peensoole limaskest täielikult ja haige vaevused taanduvad. Gluteenivaba dieedi rikkumisega tulevad tagasi endised haigusnähud ning peensoole limaskest kahjustub taas, mis omakorda võib soodus­tada pahaloomulise kasvaja teket.

Dieedi järgimisel on alati oluline teada toidu koostist. Toote pakendil peab olema märgitud, et toode on gluteenivaba. Sama kehtib nn „peidetud" gluteeniga toidu, ravimite ja vitamiini­preparaatide suhtes, sest gluteeni kasutatakse sageli lisaainena.

Kui dieetravi alustamisest on möödunud kuus kuud, tuleb teha tervisekontroll, et hinnata toitainete puudulikkust organismis. Lisaks dieetravile võib olla vajalik teatud defitsiitsete vitamiinide või mineraalide asendus.

Regulaarses tervisekontrollis tuleb patsiendil käia kord aastas või kord kahe aasta jooksul, vastavalt arsti otsusele!

Milliseid toiduaineid gluteenitalumatuse puhul valida?

Kui tsöliaakiahaige sööb talle lubatud mitmekesist toitu - teraviljadest riisi, tatart, hirssi või maisi, kõiki köögi-ja puuvilju, mitmesugust liha ja kala, muna, piima ja piimatooteid, marju, pähkleid ja kõiki teisi tsöliaakiahaigele lubatud toite -, ei teki tal mingeid toitainete vaegusnähte.

Täpsema teabe sobivate ja sobimatute toiduanete kohta leiate siit.

Koostanud: AS Ida-Tallinna Keskhaigla, Ravi 18, Tallinn 
Infotelefon: 666 1900 www.itk.ee

Infomaterjal on võetud ITK kodulehelt 19. mail 2016. Vaadake täiendusi SIIT.

Äripäev
19. May 2016, 15:29

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi