Pärakulõhe ehk fissuur

Pärakulõhe ehk fissuur on päraku ava lähedal paiknev limaskesta rebend. Lõhe tekkepõhjuseks on enamasti tihe väljaheide, vahel aga kõhulahtisus ja põletikud pärakuava ümbruses. Krooniline lõhe võib vajada kirurgilist ravi.

Äsja tekkinud rebendit nimetatakse ägedaks pärakulõheks, üle kuu aja püsinud probleemi korral on tegemist kroonilise lõhega.

Tekkepõhjused
Tavaliselt on lõhe tekkimise põhjuseks tihke väljaheide, mis vigastab limaskesta, aga lõhe teket võib põhjustada ka kõhulahtisus ja põletikud pärakuava ümbruses. Pikka aega püsinud lõhe korral võib olla tegemist ka päraku sulgurlihase kõrgenenud toonuse ja spasmiga.

Sümptomid
Iseloomulik on väga tugev valu, mis tekib soole tühjendamise käigus ja võib püsida jääda tundeideks, kaasneda võib heleda vere eritus.

Käitumisjuhised ägeda haigussümptomi korral
Ägeda lõhe korral piisab tavaliselt seedetegevuse korrastamisest, paranemist kiirendavad pärakusalvid ja 2-3 korda päevas tehtavad 10-20minutilised sooja veega istevannid.

Ravivõimalused
Kroonilise lõhe korral on sageli vajalik kirurgiline ravi. Esmane operatsioon piirneb päraku sulgurlihase laiendamise ja lõhe väljalõikamisega, operatsioon teostatakse üldnarkoosis. Kui selle järgselt tekib lõhe uuesti, lõigatakse läbi väike osa päraku sulgurlihasest.

Paranemine
Pärasoolde asetatud tampoon eemaldage operatsioonipäeva õhtul või järgmisel hommikul. Operatsioonijärgselt võib olla tugev valu, vajadusel võtke valuvaigisteid.

Võimalikud tüsistused ja ohud
Operatsioonijärgne vähene veritsus on normaalne, tüsistusi esineb harva:
• operatsioonijärgne verejooks tekib enamasti vahetult pärast operatsiooni, kuid vahel võib see juhtuda ka kodus. Pöörduge abi saamiseks koheselt raviarsti või erakorralise meditsiini osakonna poole;
• gaaside ja väljaheite pidamatus mõne päeva jooksul pärast operatsiooni, üliharva võib olla tegu püsiva tüsistusega. Kodune enesehooldus Kohe pärast tampooni eemaldamist kuni täieliku paranemiseni tehke 2-3 korda päevas 10-15 minutilisi istevanne sooja veega.

Infolehe koostaja: SA Põhja-Eesti Regionaalhaigla 
J. Sütiste tee 19 
Infotelefon 617 1300 
www.regionaalhaigla.ee

Infomaterjal on võetud Regionaalhaigla kodulehelt 19. mail 2016. Vaadake täiendusi SIIT.

Äripäev
18. May 2016, 13:11

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi